Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
16 postów 700 komentarzy

Świat oczami Polaka

Warlord - Świat oczami Polaka, Słowianina. W treści zdecydowany antyokcydentalizm. W końcu świat nie kręci się wokół zachodu.

Rosja bliżej świata, dalej od Zachodu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W rytm popiskiwań Zachodu Rosja stara się przeorientować swoje zaangażowanie gospodarze na zupełnie nowe rynki. Kluczowa będzie Azja.

 

Ostatnie tzw „sankcje” Zachodu wobec Rosji ta ostatnia odczytuje głównie w charakterze farsy, jednak nie czeka na kolejne agresywne działania judeoameryki tylko już dziś stara się przenosić ciężar zainteresowania gospodarczego na Azję. W maju Prezydent Putin wybiera się do Pekinu. Oprócz rozmów na bieżące tematy geopolityczne, podjęta będzie tematyka przede wszystkim gospodarcza. Rosja chce przenieść główny kierunek sprzedaży gazu na Chiny, te już zapowiedziały ze rosyjski gaz stanie się głównym źródłem zaopatrzenia ich zapotrzebowania. Obserwując kończące się właśnie inwestycje Gazpromu możemy być pewni, że za ok 4 lata Europa zejdzie do poziomu rynku drugorzędnego dla Rosji, a przecież gazociąg chiński to nie tylko Chiny, to przedłużenie do Wietnamu, szansa na sprzedaż do Birmy, Laosu czy Kambodży. Z drugiej strony możliwość poprowadzenia dnem morskim do Korei Pd. Także obszar handlu ropą zmienia się na naszych oczach. Ten temat także zostanie przez Putina poruszony w Pekinie. Trzecim mają być rozmowy na temat kontraktów zbrojeniowych, zwłaszcza sprzedaży Su 35 do Chin. Nie jest wykluczone, że przywódcy Chin i Rosji spróbują porozumieć się co do rozliczania transakcji między krajami w walutach narodowych lub złocie. To może być największe osiągnięcie tego spotkania, każde uderzenie w dolara będzie dobrym posunięciem.

Również BRICS jako całość zaczyna coraz mocniej występować na forum międzynarodowym. Po wykluczeniu Rosji z „prac” grupy G8, USA próbuje uderzyć w obecność Rosjan w grupie G 20. Czyni to za pośrednictwem Australii, gdyż ten kraj nie ma interesów z Rosją i mało ucierpi na konkretnych kontrposunięciach. Jednak z G 20 sytuacja nie jest prosta, po pierwsze Rosja tworzyła tę grupę od początku, jej obecność tam nie jest żadną „łaską” Zachodu tylko niezbywalnym prawem, po drugie, po stronie Rosji stanęło silne, zjednoczone BRICS, a ewentualne kontrposunięcia mogłyby ze strony tych państw mogłyby Australię już zaboleć. Taka postawa BRICS potwierdza skuteczność ostatnich rosyjskich działań dyplomatyczno - gospodarczych przeorientowujących swój eksport jak i import na kraje tej Grupy oraz państwa spoza zachodniej kliki. Indie i Chiny stoją już twardo po stronie Rosji, kluczem jest teraz Brazylia i RPA.

Prawie bez echa przeszły ostatnie decyzje Rosji zdejmujące pewne ograniczenia eksportowe z rosyjskiego uzbrojenia. Od tej pory koniec z „prośbami” z judeoameryki by komuś broni nie sprzedawać. Sądzę że zyska na tym Iran zwłaszcza.

Świat ekscytował się za to decyzjami Visy i Mastercarda o wycofaniu się z obsługi rosyjskich banków Rossija i SMP, jednak już dwa dni później sankcje na SMP zostały zniesione w całości, Rossija ma być odblokowana w najbliższych dniach. Stało się tak z powodu znacznej obniżki wpływów dla tych organizacji kartowych, co pokazuje że machanie szabelką bywa obosieczne. Jedynym długotrwałym następstwem będzie stworzenie przez Rosję własnego systemu płatności i dalsze wypieranie gigantów z rynku rosyjskiego. Kolejną opcją jest wejście do systemu chińskiego UD.

O obosieczności sankcji przekonał się także kanadyjski Bombardier. Kanada, gdzie rezyduje spora mniejszość banderowska jest bardzo aktywna w antyrosyjskich działaniach. Bombardier który chciał budować fabrykę samolotów ew Rosji wycofał się z tego pomysłu, co pociągnęło za sobą decyzje o zablokowaniu sprzedaży samolotów Q400, wartą 3,4 mld dolarów. Pojemność rynku rosyjskiego szacowano na ok 350-400 samolotów turbośmigłowych. Jednak swoją polityczną decyzją Bombardier ten rynek sobie zamknął. Ciekaw jestem kto będzie gotów zapełnić tę lukę. Niejako na boku Bombardier utracił także kontrakt na 32 szt nowych CSeries za 2,56 mld dolarów. Całoroczne obroty Bombardiera to ok 18 mld dolarów.

Szkodliwość zrywania kontaktów gospodarczych z Rosją doskonale rozumieją niektóre państwa UE, Niemcy, Francja czy Austria już po cichu dogadują się z Rosją, ofiarą zostanie zapewne Polska, sprawdzi się powiedzenie że ucierpi najgłośniejszy. Szkoda że dotknie to wszystkich Polaków a nie tylko namiestników rządzących Polską.

Już toczy się wielka gra polityczno - gospodarcza mająca całkowicie zmienić oblicze Rosji i jej międzynarodowych powiązań ekonomicznych. Zachód musi zrozumieć że sankcjami nic nie osiągnie. Jedynie spokój i rozmowy mogą coś dać. O ile oczywiście Rosja jeszcze będzie chciała rozmawiać, nie czyni tego z każdym, np. z polskim „ministrem” Sikorskim nie za bardzo było o czym (co pokazał mu Ławrow), rozmawia się z poważnymi ludźmi, inni niech się bawią pejsbukiem i twitterem.

 

(zdjęcie: theatlanticpost.com)

 

KOMENTARZE

 • @LordConqueror 13:50:41
  Ale ta notka nie jest o "wielkości i nadludzkości" Rosji czy Zachodu. Ona ma tylko pokazać że gospodarka światowa to naczynia w pewnym stopniu połączone, oraz że nie zawsze głupie restrykcje sprawiają kłopot podmiotowi nimi objętemu, ale czasami i tym obejmującym.
  "Prymitywna gospodarka rosyjska" popełniła pewien błąd, zbyt bardzo orientując się na Zachód, teraz szuka nowych dróg rozwoju i o tym jest ten wpis. Zresztą co do jej prymitywizmu to mam trochę inne zdanie, ostatnio kupiłem rosyjską szlifierkę, jestem zadowolony ze swojej rosyjskiej lodówki, mam rosyjski agregat, pilarkę, wiele drobiazgów jak światłomierze, przyrządy pomiarowe, narzędzia, wszystko w 100% rosyjskie, działa idealnie od lat, szykuję się do zakupu teleskopu, apochromat marki TAL, poczytaj opinie o nim i o poziomie jego zaawansowania w stosunku np. do amerykańskich Meade czy Celestron. Fakt, wszystkie te rzeczy kupiłem w Rosji lub przez internet, na polskim rynku próżno ich szukać, tu jest się skazanym by przepłacać za zachodni badziew psujący się dzień po rocznym okresie gwarancji.
  Rosja wybuduje infrastrukturę Syberii. Pobożne życzenia rusofobów o konflikcie Rosyjsko - Chińskim nie spełnią się. Te dwa państwa coraz mocniej jednoczy wspólny wróg - Zachód.
  Cała Azja z Chinami żyje głównie z siebie. W sensie dosłownym. Azja dlatego nie odczuła ostatniego kryzysu wywołanego lichwą żydowską, że ma potężny rynek wewnętrzny, skala którego jest nieporównywalna do niczego na świecie. W samych Chinach istnieją setki marek produkujące tylko na rynek Chiński, nie eksportują, popyt wewnętrzny jest tak wielki że nie ma potrzeby liczyć na iluzoryczne zyski z Zachodu. Jakość jest często wyższa niż produktów zachodnich. Jako szczęśliwy posiadacz kupionego w Chinach telefonu marki ZOPO potwierdzam to, poczytaj o markach takich jak ZOPO, czy Xiaomi, zwróć też uwagę na ceny i ich roczne obroty. Azja, cała Azja to przede wszystkim wielki rynek wewnętrzny, już minęły czasy gdy gospodarkę Chin np napędzała tania siła robocza dla Zachodu. Zresztą Zachód już dawno ewakuował swoje fabryki do Wietnamu czy Bangladeszu. Ale i te państwa kupują i konsumują więcej dóbr niż Zachód jest w stanie sobie wyobrazić. Azja to kontynent przyszłości, w trochę mniejszym stopniu Ameryka Pd. i Afryka. Ich czas nadejdzie.
  Zachód nie przestanie kupowac towarów z Azji, gdyby takie zamknięcie się Zachodu we własnym getcie surowcowym i produkcyjnym było możliwe, już dawno by to zrobił. Ale póki co piramida gospodarcza Zachodu coraz bardziej się kruszy. Zachód potrzebuje tanich surowców, stąd wojny o ropę, pazerna eksploatacja Afryki i wyzysk w zasadzie całego świata poza zachodniego. Sami jako Europa Wschodnia składamy się na "dobrobyt" Zachodu, dostarczając taniej siły roboczej, będąc rynkiem zbytu dla szrotu i pozwalając wyeliminować naszą gospodarkę jako konkurencyjną dla Zachodniej. W dodatku w porównaniu z Azją zachód mało konsumuje, społeczeństwa zachodnie są już bogate i nasycone, one chcą zachować swoje zdobycze i stan posiadania. Nawet kosztem pompowania baniek spekulacyjnych i wyzysku innych. Doszliśmy do momentu gdzie Zachód dla Azji jest już mało potrzebny, a Azja dla Zachodu niezbędna. Zachód nie zajmie się "produkcją u siebie". Już dawno się to nie opłaca, poziom cenowy ostatecznego produktu byłby taki że poza nasyconym, a w zasadzie przesyconym dobrami Zachodem nikt by go nie kupił. Zresztą i ludzie Zachodu kupowaliby tylko przy obostrzeniach państwowych. Przy wolnym obrocie mieliby wybór i wybrali by tańsze i lepsze z Azji. To co proponujesz to upadek Zachodu. Większość polityków i ekonomistów tam to rozumie, widzi też rolę Rosji w tym schemacie, stąd opór dla sankcji.

  Domyślam się że najbardziej ubodły Cię w tej notce te "popiskiwania Zachodu". Jako zatwardziały wyznawca jego iluzorycznej wielkości, zarazem orędownik wprowadzenia do Polski okupacyjnych wojsk amerykańskich, czemu dałeś wyraz w komentarzach, nie chcesz przyjąć do wiadomości że Twój Zachód może stracić na prężeniu muskułów. Ale takie są fakty.
  Przy okazji: zechciej wyjaśnić mi pewien dysonans typowy dla rusofobów - jak to jest że w jednych komentarzach nazywacie Rosję karłem, zacofanym państwem z rozpadającą się gospodarką i zdegenerowanym społeczeństwem, takie prawie państwo upadłe, a w kolejnych komentarzach ostrzegacie że to państwo jest wszechpotężnym zagrożeniem dla świata? Jak to w końcu jest: Rosja słaba czy silna?
 • @fretka 16:26:10
  Dziękuję za linka. No cóż, modelowa demokracja pełną gębą:) Czytam właśnie że niedługo w tym parlamencie może nie być żadnych głosowań, bo ostrzegawczo na razie, szturmuje go Prawy Sektor. Jakże wielki kłopot dla polskojęzycznych pajaców - namiestników politycznych. Kogo poprzeć, kto jest prawdziwym demokratą? Rusofoby z Prawego sektora czy garniturowcy od Arszenika? Trzeba poczekać na dyrektywy z ambasady USA, tam powiedzą co należy Polakom mówić...
 • @Warlord 23:40:36
  Hmmm.... Mądrze Waść prawicie :))))))))))
 • @SpiritoLibero 23:58:04
  Dziękuję:) pochwała z ust takiej Persony to zaszczyt.
  Pozdrawiam
 • @Warlord 00:03:38
  Etam...

  [...i podrapał się w głowę zażenowany nieznacznie] :))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031